Her insan hayatının bir döneminde sağlığı için spora başlamak isteyebilir. Elbette sürekli sporla iç içe olan insanlar bu konunun dışında kalıyor. İşte bu spor yapma hevesi, başlarda son derece yüksek olsa da, kişi zamanla motivasyonunu kaybedebilir. Çünkü iş yoğunluğu, özel yaşamı ya da bunun gibi birçok sebep, kişinin motivasyonunu kırmak için tetikte beklemektedir. İşte personal trainer, tam da bu anlar içindir ve bu noktada hayat kurtarıcı olabilir. Bu yüzden personal trainer ile egzersiz yapmak sadece sağlığına değil ruhsal durumuna da yapabileceğin en büyük iyiliklerden biri. İşte bu iyiliğin sana sağlayabileceği faydalar.

 

1.Personal Trainer ile Yüksek Motivasyonda Çalışırsınız


Gün içinde çıkan aksaklıklar, akşamki spor programını ertelemene sebep olabilir. Daha doğrusu bu aksaklıklarla karşılaştığında, muhtemelen programında ilk vaz geçeceğin şey spordur. Ancak eğer personal trainer’ından randevu aldıysan, bu başka bir sorumluluktur ve bunu bir şekilde programına uydurmaya çalışırsın. Ayrıca spor yapmaya giderken orada seni bekleyen birinin olduğu düşüncesi de, ekstra bir motivasyon yaratır. Senin kendine inanmaktan vazgeçtiğin anlarda, sana inanmaya devam eden biri orada, tam karşındadır. Personal trainer’ın senin isteklerin ve ihtiyaçların doğrultusunda senin için bir program hazırlar, sana bir hedef belirler ve bu yolculukta daima senin yanı başında durur.

 

2.Kişisel bir program


Spor yapma nedenin ne? Kilo vermek mi, sırt ağrıları mı yoksa vücut geliştirmek mi? Personal trainer’ın senin hedefin doğrultusunda hareket eder ve buna göre sana özel bir program hazırlar. Bu da hedefine en kısa zamanda ulaşmanı sağlar.

 

3.Kısa zamanda maksimum fayda


Kendi başına spor yaparken seni spordan alıkoyan birçok etmen oluşabilir. Yorulduğunda dinleme süreni gereğinden fazla uzun tutabilir ya da insanlarla sohbete dalıp ekstra zaman harcayabilirsin. Oysa personal trainer’ınla spor yaparken programın zaten önceden belli olacağı için spor yapma süren kesinlikle uzamaz. Hem zamandan kazanırsın hem de o süre içinde her zaman maksimum fayda alırsın.


4.Alışkanlık kazanmak


Personal trainer’ın her motivasyonun düştüğünde seni toparlayacağı için genel olarak sporunu ertelememiş olursun. Bu da bir süre sonra sana alışkanlık kazandırır. Artık bu düzene alışırsın ve spor senin günlük bir rutinin haline gelir. Zaten kısa süre içinde kazandığın faydayı gördüğün için, spor yapmak mantığına da tamamen yatmış durumdadır. Böylece spordan vazgeçmen gibi negatif bir ihtimal artık söz konusu bile değildir.

 

5.Sağlıklı bilgi


Senin yaşamında spordan başka birçok etmen olduğu için, bu konudaki gelişmeleri ve güncel bilgileri tam anlamıyla takip edemiyor olabilirsin. Oysa personal trainer’ının işi bu olduğu için, o bu konuda daima güncel bilgiye sahip olacaktır. Gerektiğinde bu bilgileri sana aktaracak ve seni doktor, masöz, beslenme uzmanı gibi profesyonellere yönlendirecektir.

 

6.Düşük sakatlanma riski


Kendi başına spor yapman, ne kadar dikkatli olursan ol, kendini sakatlamana neden olabilir. Özellikle Youtube videoları izleyerek veya dergilerden okuyarak evde tek başına spor yapmak, bu riski en az iki katı arttırmaktadır. Bu nedenle bir personal trainer gözetiminde yapılan spor, bu konuda daha az risk demektir. Çünkü o bedenini ve durman gereken yeri, en az senin kadar iyi bilir ve gerektiğinde seni durdurarak bedenine daha fazla yük bindirmenin önüne geçer.

 

7.Tarafsız ve tutarlı destek


Personal trainer’ının amacı, seni hedefine ulaştırmaktır. Onunla spor yaparken geçen sürenin tamamını kendine odaklanmış biçimde geçirirsin. Bu zaman zarfında personal trainer’ın sana sürekli olarak gelişiminle ilgili geri bildirimler yapar. Ve bu konuda son derece tarafsızdır. Bunu bilmek de sana ekstra bir motivasyon kazandırır.

 

8.Gözle görülür sonuç


Kendi başına spor yaparken hedefine ulaşman zaman alabilir ama personal trainer’ın senin gelişimini sürekli takip ettiği için hedefe kalan yolunu sana sürekli hatırlatır. Bu da motivasyonunu tetikler ve kısa zamanda hedefine ulaşmanı sağlar. Bu sayede yaptığın egzersizden gözle görülür biçimde sonuç alabilirsin.